Hledej kominíka ( členové SKČR) :  

help help help help help help help help help help help help help help

Mohou  saze  zahořet 
několik  hodin později
po vybrání?

 

DOTAZ:   Dobrý den, dnes se mi stala situace, kterou si nedokážu sám vysvětlit. Byl u nás kamarád, že mně vyčistí komín. Otevřel jsem branku do komína, připravil mu tam železnou bedýnku (bez víka) na saze a odešel si něco zařídit, když jsem se vrátil, už měl hotovo, železnou bedýnku plnou do cca 3/4 sazí jsem odnesl do kotelny. Ten den jsem už netopil. Okolo osmé hodiny večera mi žena říká, že cítí kouř, šel jsem se podívat, odkud to je, kouř vycházel z bedýnky, ve které byly saze z komína, na vrchu už byly vidět červené uhlíky, bedýnku jsem vynesl ven a důkladně prolil vodou a nechal odstát až do rána. Den před čištěním jsem ještě topil (běžně topím mix dřevo / uhlí (50%/50%), přestal jsem topit okolo 19. hodiny, kama rád čistil komín druhý den v poledne. Když jsem bedýnku odnášel od komína do kotelny, nepřišlo mi, že by saze z komí- na byly teplé (bedýnka byla studená, žádné teplo ani kouř z bedýnky cítit nebyly. Komín se čistil zhruba 17 hodin od posledního přiložení do kotle, horké saze jsme v odkryté kovové bedýnce našli zhruba po osmi hodinách od vymetení z komína. Nějak si to neumím zdůvodnit, proto se ptám. Myslíte že je možné, že pokud by byly saze z komína teplé kvůli topení z minulého dne, že by v otevřené kovové bedýnce mohlo dojít k samovznícení sází? Ještě doplním že kovová bedýnka se sazemi nebyla u žádného zdroje tepla (ten den už se netopilo).

Předem děkuji za odpověď,

s pozdravem Jiří B.

 

ODPOVĚĎ:   Dobrý den, vážený pan, Váš dotaz zaslaný 1. března 2023 na můj e-mail jsem obratem odpověděl. Následně jsem zjistil, že stejný dotaz jste poslal i jiným znalcům, kteří jsou členy Znalecké a rozhodčí komise SKČR. Proto po konzultaci s nimi, Vám posílám doplněnou odpověď.

Ano, situaci kterou jste popsal, se stává. To, co hoří ve fosilních palivech (vámi uvedené dřevo, uhlí) jsou prchavé látky a uhlík. Spalování dělíme na dokonalé a nedokonalé. V normálních podmínkách dochází k nedokonalému spalování. Amorfní uhlík je jedna z modifikací elementární- ho uhlíku bez pravidelné krystalické strukury. Příkladem amorfního uhlíku jsou saze, v nichž průměr základní částice činí cca 10–100 nm. Z Vašeho dopisu není zřejmé, o jaký spotřebič paliv se jedná (kotel, nebo kamna). Produktem nedokonalého spalování jsou saze a popílek.

Dle způsobu spalování, rozeznáváme suché, prašné, těžké, tvrdé, dehtové apod. Píšete, že půl na půl používáte dřevo a uhlí. Z toho lze usoudit suché saze s určitým procentem popílku. Saze jsou výsledkem nedokonalého spalování, je to nespálený uhlík, tedy organická hmota dál hořlavá, popílek je výsledkem dokonalého spalování, je to anorganická hmota, která nehoří.

Při čištění mohlo dojít k hoření sazí v komínu, to se stává a kominík si toho nemusel všimnout, teplota vybraných sazí se běžně neměří. Může tedy vzniknout případ, že nahřáté zbytky uhlíků, vytažené ze spalinové cesty, které byly výběrem a překládáním znova na volném vzduchu okysličené, i po delší době začnou z jen nepatrných zbytků prohřátého odpadu znovu prohořívat a jelikož saze jsou hořlavý materiál, dojde ke vzplanutí. Tento jev je znám i z požárů, kdy po uhašení požáru dojde po určitém čase k opětovnému vzplanutí z tzv. skrytého ložiska.

Proto už ve vyhlášce 111/1981 Sb. o provádění čištění komínů bylo uvedeno v § 3,odst. b) že správce je povinen, připravit nádoby z nehořlavého materiálu na ukládání sazí a ostatních tuhých částí ze sběrací části komínových průduchů (dále jen „saze“). Nehořlavé proto, že vznícení vybraných nečistot je již historicky známý jev. Použil jste správně nádobu z nehořlavého materiálu.

Z pohledu požární bezpečnosti je podstatné pravidelné čištění komína a výběr sazí z neúčinné části, aby v komínu a kou- řovodu nemělo co hořet. Z požárního hlediska větší nános suchých prašných sazí než 5 mm se klasifikuje jako zvýšené požární nebezpečí, dehtové saze jsou nepřípustné.

Pavel Dědič,
předseda Znalecké a revizní komise SKČR

 Zdroj:   Kominický věstník č. 1/2023