Objednání kominíka ke kontrole spalinových cest neodkládejte, objednací lhůty se budou prodlužovat...
S nástupem babího léta tradičně souvisí také počátek topné sezony. Přestože venkovní teploty ještě pár týdnů umožní vytápění odložit, i tak se před domácnosti pomalu dostává na řadu povinnost každoroční kontroly spalinových cest. Odborníci z oboru pravidelně varují před tím, že kominíci mají právě na podzim velmi napilno a nalézt v jejich pracovním diáři v sezónní špičce volnou kolonku k zarezervování termínu může být otázkou až několika týdnů. Poslední roky navíc ukázaly, že spoléhání se jen na komfortní způsoby vytápění horkovody, plynem nebo elektřinou, se může změnit v nejistotu. Proto čím dál více domácností uvažuje, či již oceňuje, výhody individuálního a nezávislého topení pevnými palivy, zejména dřevem. A tak si k pravidelnému čištěním a kontrolám museli kominíci přidat i další práce související s enormním zájmem o poradenství a pomoc při zprovoznění po léta nepoužívaných komínů. Doporučujeme tedy na nic nečekat a návštěvu kominíka rezervovat co nejdříve.
Tradičně jsou kominíci nejvytíženější v říjnu, listopadu a v prosinci, nicméně v závislosti na vývoji počasí může jejich vytíženost vzrůstat již od září. Obecně lze říci, že se každým rokem v průběhu měsíce září dodací lhůty stále pohybují v řádech dnů – max. dvou týdnů, nicméně tento stav se vždy velmi rychle mění a při dalším odkladu kontroly spalinové cesty musí lidé proto počítat i s několikatýdenními lhůtami dodání. V posledních dvou letech se k výše popsanému přidala i nejistotu lidí ohledně dodávek a cen fosilních paliv. Kominíci tak mají plné ruce práce s prohlídkami nepoužívaných komínů před připojením nového spotřebiče na pevná paliva a jejich případných oprav – vložkování apod.,“ říká Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků ČR.
Lidé si často neuvědomují, že v souvislosti s připojením nových spotřebičů do nepoužívaných komínů je třeba, nejen z důvodu dodržení ustanovení zákona o požární ochraně a příslušné prováděcí vyhlášky (tedy z důvodu zajištění požární a provozní bezpečnosti), ale i z čistě provozních důvodů, obrátit se na kominíka a zkonzultovat s ním své úmysly.
Po prohlídce potom kominík posoudí, zda je na předmětný komín možno připojit konkrétní spotřebič paliv (např. lokální kamna na dřevo).
Po samotném připojení nového spotřebiče je pak majitel/provozovatel povinen objednat revizi spalinové cesty.
„Revize spalinových cest provádějí kominíci, kteří jsou navíc i revizními techniky spalinových cest. Provádí je podle zákona o požární ochraně, který upravuje i důvody, které majitele zavazují k tomu, aby si revizi objednal.
Jsou to:
a) před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu,
b) při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
c) před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty,
d) před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu, typu,
provedení a výkonu za podmínky, že způsobilost spalinové cesty je potvrzena zprávou o
provedení čištění a kontroly spalinové cesty,
e) po komínovém požáru, nebo
f) při vzniku trhlin u používané spalinové cesty, jakož i při důvodném podezření na výskyt trhlin
u používané spalinové cesty,“
říká Jan Leksa, viceprezident Společenstva kominíků ČR
Aktuální, ověřený seznam revizních techniků spalinových cest najdete na stránkách HZS ČR –
viz aplikace.hzscr.cz
Základními lhůtami pro čištění spalinových cest pro spotřebiče na pevná paliva do 50 kW je 3x ročně při celoročním provozu, pro kapalná paliva 2x a pro plynná paliva 1x ročně.
„Znění zákona o požární ochraně umožňuje občanům, aby si čištění komínů prováděli svépomocí.
Jednou do roka ale musí být po vyčištění provedena pravidelná kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem, jehož údaje si můžete zkontrolovat zde
https://www.rzp.cz/portal/cs/“, říká Jan Leksa.
Martin Zeman
Tiskový mluvčí Společenstva kominíků ČR
Kontakt pro novináře – email: